Magnetna rezonanca (MR) je tehnika medicinskog snimanja, koja se koristi u radiologiji, za formiranje slika organa, fizioloških i patoloških procesa u tijelu.
Aparat koji mi posjedujemo je Philips MR 1,5 T (Tesla), sa digitalnom širokopojasnom tehnologijom za odličan kvalitet snimka. Spadaju u kategoriju zatvorenih aparata sa jačim magnetnim poljem, što omogućava kraći pregled
MR skeneri koriste jaka magnetna polja, gradijent magnetnog polja i radio talase da generišu slike. MR ne uključuje rendgenske zrake ili upotrebu jonizujućeg zračenja, što ga razlikuje od CT (CAT skeniranja) i PET skeniranja.
Magnetna rezonanca je metoda koja omogućava vrlo preciznu vizualizaciju struktura unutar lobanje, kičmenog stuba, ekstremiteta, kao i u mekim tkivima glave i ostalih dijelova tijela. Jednostavno, jedino pomoću nje ljekari mogu da “zavire” u osjetljive unutrašnje strukture organizma, i dobiju jasan uvid u oštećenja, tumore, anomalije…
- Ne zahtjeva posebnu komplikovanu pripremu za samo snimanje
- Bezbolna je
- Neškodljiva
- Osoba nije vitalno ugrožena u toku bilo kog dijela pripreme za snimanje i samog snimanja
- Na starijim aparatima, mnogim ljudima, koji se izlože ovom pregledu može da smeta jak pulsirajući zvuk, koji jeste neprijatan, ali je ipak podnošljiv, a potiče od promjena gradijenta magnetnog polja i sasvim je normalan i sastavni dio rada aparata. Kod nas, ovaj pulsirajući zvuk je sveden na minimum, koji gotovo da i ne postoji.
- Dužina pregleda obično traje od 15 do 45 minuta, tokom kojih bi pacijent praktično trebao da bude potpuno nepomičan. Kod nas, dužina pregleda se individualno prilagođava svakom pacijentu, gdje je pacijent u stalnom kontaktu sa RTG tehničarom, kako bi bez problema izdržao pregled.
- Ugrađen pejsmejker
- Metalni implanti – insulinska pumpa, srčani zalisci, abdominalne mrežice, štipaljke, zavrtnji, ploče, šipke, endoproteze i dr
- Strana metalna tijela (šrapneli, metak)
- Slušne proteze (fiksne)
- Ponekad snimanje magnetnom rezonancom zahtjeva i prethodno intravensko ubrizgavanje kontrasnog sredstva, koje može, mada veoma rijetko, da izazove neželjene efekte i alergijske reakcije
- Da bi se izvršilo snimanje, osoba je postavljena unutar MR skenera koji formira jako magnetno polje oko područja za snimanje.
- U većini medicinskih primjena, protoni (vodonikovi atomi) u tkivima koji sadrže molekule vode stvaraju signal koji se obrađuje da bi obrazovao sliku tijela.
- Prvo, privremeno se primjenjuje energija iz oscilacionog magnetnog polja kod pacijenta na odgovarajućoj frekvenciji rezonance.
- Uzbuđeni atomi vodonika emituju radiofrekventni signal, koji se mjeri pomoću prijemnog kalema.
- Radio signal se može napraviti za kodiranje informacija o položaju promjenljivim glavnim magnetnim poljem pomoću kalijera nagiba.
- S obzirom da se ovi kalemi brzo uključuju i isključuju, stvaraju karakteristični ponavljajući zvuk MR skeniranja.
- Kontrast između različitih tkiva određuje brzina kojom se uzbuđeni atomi vraćaju u stanje ravnoteže.
- Egzogeni kontrast agensi se mogu dati osobi kako bi se slika učinila jasnijom.
- Fizička – na snimanje doći bez šminke i laka na kosi.
- Neposredna – ostaviti u posebnoj prostoriji pred ulazak u salu sa aparatom: naočare, sve metalne predmete, šnale, sat, kartice, aparat za sluh…
Specijalističko-radiološki tim dr Obrada Jovića čeka na Vas!
ZAKAZIVANJE TERMINA, kao i za sve ostalo nas možete posjetiti ili nas možete kontaktirati na broj telefona
Zapratite našu Facebook stranicu